WIELKI PIĄTEK

Ceremonię Wielkiego Piątku rozpoczęła Droga Krzyżowa, którą poprowadzili strażacy z OSP w Żegocinie. Teksty czytał druh Zdzisław Waligóra. Z krzyżem wędrowali: Grzegorz Jędrzejek, Tomasz  Janiczek, Paweł Jajecznica. Wielkopiątkowa liturgia jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. W tym dniu używa się czerwonych szat liturgicznych symbolizujących miłość zwyciężającą na krzyżu, ale nie odprawia się Mszy świętej. W tym dniu nie używa się instrumentów muzycznych, ani dzwonków. Nie ma także pieśni na wejście.  Liturgię rozpoczęła milcząca procesja. Kapłan dokonał aktu prostracji, czyli leżenia krzyżem, co jest znakiem najgłębszej adoracji, uniżenia i pokuty. 
   Kolejne elementy nabożeństwa to: Liturgii Słowa, Adoracji Krzyża, Komunia Święta i przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. W Liturgii Słowa naczelne miejsce zajmuje opis męki Pańskiej w relacji naocznego świadka wydarzeń – świętego Jana Apostoła. Odśpiewali ją: ks. Sylwester Pustułka, Pan Jerzy Mirowski i Pan Krzysztof Łukasik (obaj panowie śpiewali Pasję już 36 raz w naszej parafii). Ostatnie kazanie pasyjne wygłosił ks. Tomasz  Majchrzak. 
   Po modlitwie powszechnej rozpoczyna się druga część liturgii Wielkiego Piątku – Adoracja Krzyża. Odsłonięcie Krzyża następuje w trzech etapach. Po Komunii Świętej nastąpiło przeniesienie w procesji Pana Jezusa do Grobu Pańskiego, a następnie odśpiewano wszystkie części Gorzkich Żali. Potem trwała adoracja przy Grobie Pańskim do godziny 24.00, przy którym wartę pełnić rozpoczęli strażacy z jednostki w Żegocinie.