Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie

Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie serdecznie zaprasza młodzież męską, lektorów i ministrantów wraz z Księżmi Opiekunami do udziału w dniu otwartym. Dzień otwarty w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie odbędzie się 27 kwietnia dokładnie o godz. 10.00. W programie adoracja, Msza św. pod przewodnictwem ks. dra Michała Dąbrówki, prezentacja w auli seminaryjnej, połączona z koncertem zespołu seminaryjnego Bethesda, wspólny obiad i możliwość zwiedzania seminarium.

BIERZMOWANIE  W NASZEJ PARAFII

09 kwietnia 2024 r.  o godz. 15.30 w kościele parafialnym w Żegocinie Ksiądz Biskup Leszek Leszkiewicz udzielił sakramentu bierzmowania uczniom  klas ósmych z Kamionnej, Rozdziela, Bytomska i Żegociny. To w sumie  70 kandydatów. 60 z nich pochodziło z  parafii  Żegocina, a 10 z parafii w Kamionnej. Do tego sakramentu dojrzałości przygotowywali młodzież naszej parafii  w SP Bytomsko – Pani katechetka Magdalena Pajor, w SP Rozdziele – ks. Piotr Klóska, a w SP Żegocina – ks. Robert Osak. Ks. Robert przygotował również młodzież parafii do uroczystości bierzmowania przez kilkudniowe spotkania w kościele, Słowo Boże i próby. Na początku homilii bp Leszek Leszkiewicz zapytał rodziców, czy patrząc na swoje dzieci, na to, jak żyją, są przekonani, że są dobrze przygotowani do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania. Podobne pytanie biskup zadał młodym. Zachęcił ich do zastanowienia się, czy ich rodzice są dobrze przygotowani do dzisiejszej uroczystości przyjęcia Ducha Świętego przez swoje dzieci. O udzielenie sakramentu dojrzałości kandydatom poprosiła najpierw delegacja rodziców, a w imieniu Parafii Żegocina i Kamionna ks. proboszcz Bogusław Pasierb, który złożył oświadczenie, że kandydaci dobrze przygotowali się do tego sakramentu, będącego uzupełnieniem chrztu świętego.

Bierzmowanie uważane jest za drugi po chrzcie sakrament inicjacji chrześcijańskiej. Jego istotą jest przekazanie wiernym „Znamienia Daru Ducha Świętego” i umocnienie ich wiary.
    Mszę świętą, podczas której ks. bp udzielił tego sakramentu, celebrował ks. Biskup Leszek Leszkiewicz, ks. dziekan Ryszard Kołodziej,  proboszczowie Parafii Kamionna – ks. Jerzy Jawor i Żegocina – ks. Bogusław Pasierb. W homilii skierowanej do zebranych  ksiądz biskup zaznaczył, : – W codziennym życiu stawiamy sobie różne cele, mniej i bardziej ważne. Jednak najważniejszym celem człowieka wierzącego jest niebo, życie wieczne z Bogiem, komunia z Ojcem, Synem i Duchem Świętym. Temu nadrzędnemu celowi powinny być podporządkowane wszystkie inne, bo cóż za korzyść ma człowiek, jeśli zyska cały świat, a na duszy szkodę poniesie i straci niebo? – pytał retorycznie bp Leszek.  Zwrócił uwagę, że podstawą w dążeniu do nieba jest uznanie pierwszeństwa Boga.  Zachęcił rodziców, świadków i młodzież do troski o siebie nawzajem oraz o osoby starsze, które mają ogromną wiedzę i mnóstwo czasu.

 Na zakończenie nabożeństwa ks. biskup udzielił pasterskiego błogosławieństwa, a młodzież podziękowała mu i wszystkim, którzy pomogli jej w drodze do sakramentu. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia bierzmowani otrzymali książki, z podpisem ks. Biskupa, które będą im przypominały ten dzień. Na zakończenie wykonano pamiątkowe zdjęcia.

Alleluja! Jezus Żyje!

Ta radosna nowina dobiega dzisiaj z każdej świątyni. Wesoły nam dzień dziś nastał – śpiewamy wszyscy, bo Pan zmartwychwstał. Najważniejszą uroczystość Kościoła nazywamy Wielkanocą, ponieważ cud zmartwychwstania Jezusa Chrystusa dokonał się nad ranem, o świcie. Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego jest najważniejszym świętem w Kościele,  gdyż dopiero swoim zmartwychwstaniem Chrystus potwierdził, że był prawdziwie Mesjaszem i Synem Boga. Cud zmartwychwstania przekonuje wszystkich, którzy mają dobrą wolę i chcą poznać prawdę. Dlatego Wielkanoc jest słońcem roku kościelnego, centrum wszystkich tajemnic, związanych z życiem i posłannictwem na ziemi Jezusa Chrystusa.

 

TRIDUUM PASCHALNE – WIELKA  SOBOTA

Wielka Sobota – to przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia, poprzedzający święto Zmartwychwstania. W Kościele rzymskokatolickim dzień ten jest dniem wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Od wczesnych godzin rannych katolicy adorują Najświętszy Sakrament w Grobie Pańskim. Tradycyjnie przy Grobie Pańskim czuwali ministranci, lektorzy  DSM, również druhowie strażacy z OSP Bełdno i OSP Żegocina. Tradycyjnie w tym dniu, przed południem błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny.  Po zapadnięciu zmroku odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej, na która składa się: Liturgia Światła, Liturgia Słowa Bożego,( w którą pięknie włączyły się kantorki} Amelia Pławecka, Dominika Bilska, Urszula Krawczyk i Milena Duś), Liturgia Chrzcielna, Liturgia Eucharystyczna, w czasie której piękne kazanie wygłosił ks. Robert Osak. Rezurekcyjną mszę świętą uświetniła Orkiestra CKSiT w Żegocinie w nowym składzie pod batutą kapelmistrza Mieczysława Kędry. Uroczystym ogłoszeniem całemu światu radosnej wieści o zmartwychwstaniu Pana była procesja rezurekcyjna. W tym roku odbyła się ona ulicami Żegociny i zgromadziła ogromną liczbę parafian i gości. Dziękujemy druhom strażakom za obecność i zabezpieczenie  procesji.

Wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie w naszej parafii Triduum Paschalnego i Mszy Rezurekcyjnej z głębi serca dziękujemy.

Wielkanocne Życzenia


Święta Wielkanocne to największe i najradośniejsze święta chrześcijańskie. Św. Paweł podpowiada, że gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, to próżna była by nasza wiara i próżny byłby nasz ziemski trud.  To dzięki zmartwychwstaniu Jezusa wszystko co w naszym życiu dobre, piękne, szlachetne, naznaczone miłością będzie trwało wiecznie. Dlatego z okazji Świąt Wielkanocnych pragniemy drodzy parafianie i mili goście złożyć najserdeczniejsze życzenia. Niech ta radość wielkanocna promieniuje i oświetla całe Wasze codzienne życie, niech w Waszych rodzinach, miejscach pracy, i codziennych relacjach zawsze zmartwychwstaje  dobro, prawda, miłość, zgoda i życzliwość. Niech zmartwychwstały Pan obdarza Was swoim błogosławieństwem, czyli dobrze życzy Wam i Waszym rodzinom. Niech obdarza łaską dobrego zdrowia, dodaje sił do pracy, i do pokonywania wszelkich trudności dnia codziennego. Niech wszystko co dobre jak w przyrodzie się zazieleni i zakwitnie, w Waszym życiu osobistym, zawodowym małżeńskim i rodzinnym. Niech blask Pustego Grobu naszego Pana nieustannie Wam przypomina, że na grobie nic się nie kończy –przeciwnie – dopiero wszystko się zaczyna! Niech przywraca pogodę ducha i nadzieję, że w ostatecznym rozrachunku dobro zawsze zwycięży zło, prawda – kłamstwo, a miłość- nienawiść.

Alleluja! Chrystus Zmartwychwstał! Alleluja! Jezus żyje!

Zdrowych, radosnych, przeżytych w atmosferze zgody, miłości i życzliwości Świąt Wielkanocnych z całego serca Wam życzymy!

Ks. Proboszcz

i Kapłani współpracujący

TRIDUUM PASCHALNE – WIELKI  PIĄTEK

Ceremonię Wielkiego Piątku rozpoczęła Droga Krzyżowa Strażaków z OSP w Bytomsku. Teksty czytał druh Ignacy Rożnowski. Wielkopiątkowa liturgia jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. W tym dniu używa się czerwonych szat liturgicznych symbolizujących miłość zwyciężającą na krzyżu, ale nie odprawia się mszy świętej. W tym dniu nie używa się instrumentów muzycznych, ani dzwonków. Nie ma także pieśni na wejście.  Liturgię rozpoczęła milcząca procesja, podczas której kapłan wniósł przed ołtarz krzyż, a następnie dokonał aktu prostracji, czyli leżenia krzyżem, co jest znakiem najgłębszej adoracji i pokuty, oznacza także uniżenie się „człowieka ziemskiego” oraz smutek i ból Kościoła.  Kolejne elementy nabożeństwa to: Liturgii Słowa, Adoracji Krzyża, Komunia Święta i przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. W Liturgii Słowa naczelne miejsce zajmuje opis męki Pańskiej w relacji naocznego świadka wydarzeń – świętego Jana Apostoła. Pasje zaśpiewali: Krzysztof Łukasik, Grzegorz Gębski i Jerzy Mirowski ( 36 raz). Ostatnie kazanie pasyjne wygłosił ks. Proboszcz Bogusław Pasierb.  Po modlitwie powszechnej rozpoczęła się druga część liturgii Wielkiego Piątku – Adoracja Krzyża. Odsłonięcie Krzyża następuje w trzech etapach. Ukazując krzyż, sprawujący liturgię Ks. Proboszcz Bogusław  Pasierb śpiewał trzykrotnie słowa: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata”, wierni odpowiadali na wezwanie „Pójdźmy z pokłonem”.  Po Komunii Świętej nastąpiło przeniesienie w procesji Pana Jezusa do Grobu Pańskiego, a następnie odśpiewano wszystkie części Gorzkich Żali. Adoracja przy Grobie Pańskim trwała do godz. 24.00, przy grobie wartę pełnić rozpoczęli strażacy z jednostki OSP w Bytomsku.