I Komunia święta – cz. 2

Dzień Pierwszej Komunii Świętej dzieci z klasy 3a i 3b z Żegociny przypadł w sobotę 22 maja 2021 roku poprzedzającą Niedzielę Zesłania Ducha Świętego, zwaną także w tradycji ludowej Zielonymi Świątkami. W pochmurną i dosyć chłodną sobotę uroczystość rozpoczęła się przed wejściem do odświętnie udekorowanej świątyni, gdzie rodziców, rodziców chrzestnych oraz gości i parafian powitał Ksiądz Proboszcz Bogusław  Pasierb.  Dzieci poprosiły rodziców o błogosławieństwo, a kapłana o udzielenie Sakramentu I Komunii Świętej. Następnie zostały pobłogosławione przez ojców i matki przez wypowiedzenie tekstu błogosławieństwa.
    Po wejściu do kościoła rozpoczęła się uroczysta msza święta, odprawiana przez księdza Proboszcza Bogusława  w intencji dzieci przystępujących po raz pierwszy do Komunii Świętej i ich rodziców. Delegacja rodziców poprosiła kapłana o sakrament dla swoich dzieci, zapewniając o dobrym przygotowaniu swoich pociech do godnego przyjęcia I Komunii Świętej. Nastąpiło odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych oraz złożenie przez dzieci nowych przyrzeczeń, w tym o powstrzymaniu się od spożywania napojów alkoholowych do ukończenia 18 roku życia. W kazaniu ksiądz Proboszcz mówił m. in. o religijnych obowiązkach rodziców, rodziców chrzestnych, babć i dziadków. W trakcie nabożeństwa dzieci pierwszokomunijne złożyły dary ofiarne, m. in. świecę, kwiaty, chleb i wino. Komunię świętą udzielaną przez Ks. Proboszcza dzieci przyjmowały indywidualnie same.   Dzisiaj  do Pierwszej Komunii Świętej przystąpiło w naszym kościele 26 dzieci z klas trzecich z Żegociny przygotowane przez ks. Andrzeja Basiagę. Przed końcowym błogosławieństwem  dzieci złożyły podziękowania rodzicom i podarowały kwiaty wszystkim, którzy uczestniczyli w przygotowaniu ich do przyjęcia I Komunii Świętej, tj. księżom, Pani dyrektor i wychowawczyniom klas.  Następnie Ksiądz Proboszcz poświęcił obrazki – Pamiątki I Komunii Świętej, które na zakończenie nabożeństwa ksiądz katecheta Andrzej Basiaga wręczył dzieciom. Dzieci otrzymały także chleb na stół komunijny.
   Zgodnie z wieloletnią już tradycją wykonane zostały też pamiątkowe zdjęcia grupowe i indywidualne. Będą cenną pamiątką po tym ważnym wydarzeniu, przypominającą także o podjętych 22 maja 2021 roku przyrzeczeniach.