nowi ministranci

Ministrant (łac. ministrare – służyć, posługiwać, pomagać) – osoba posługująca w liturgii, najczęściej w czasie sprawowania Eucharystii, a także nabożeństw poza Mszą świętą. Nazwa obejmuje także konkretną funkcję wykonywaną podczas liturgii (np. ministrant ołtarza, ministrant księgi, ministrant światła).

Podczas mszy świętej w dniu 1 czerwca  2022 roku ( pierwsze nabożeństwo czerwcowe) 14 chłopców z Bytomska, Rozdziela i Żegociny zostało przez naszego  proboszcza – ks. Bogusława Pasierba włączonych do ministranckiej służby.

– To wielki dar dla Parafii, Dziękuję Wam – Rodzice nowych ministrantów, że w Waszych domach jest klimat kościoła, klimat taki, że ci chłopcy mogą wstawać nieraz bardzo wcześnie rano, by stanąć przy ołtarzu. Gratuluję Wam Rodzice ! Kochani chłopcy – nowi ministranci ! Życzę Wam, byście się tu – przy ołtarzu – dobrze czuli, by każdy z Was mówił przy ołtarzu – dobrze mi tu być ! Całą parafię i wszystkich tu zgromadzonych proszę o modlitwę, by cała służba liturgiczna: lektorzy, ministranci, kantorzy – tu przy ołtarzu dobrze się czuli – mówił ks. Sylwester, zwracając się do zebranych w kościele parafian.  

  Każdemu z nowych ministrantów ksiądz proboszcz założył na ramiona pelerynkę, a ksiądz katecheta wręczył legitymację Ministranta. Po tej uroczystości nowi ministranci będą mogli m. in. nosić krzyż i Świętą Księgę, dawać znaki dzwonkami,   podawać dary ofiarne, nosić kadzidło i światło. Uroczystość zakończono wspólnym zdjęciem.