Uroczystość Bożego Ciała

W Boże Ciało uroczysta suma została odprawiona o godz. 10.30 w koncelebrze pod przewodnictwem ks. Proboszcza Bogusława Pasierba. Boże Ciało to jedno z najważniejszych świąt katolickich, w czasie którego wierni wyznają wiarę w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Po liturgii eucharystycznej następuje procesja do czterech ołtarzy. Przy każdym z nich odmawia się modlitwy i czyta ewangelię. Na zakończenie procesji kapłan udziela wiernym błogosławieństwa. Boże Ciało to święto ruchome, które przypada zawsze 60 dni po Wielkanocy. W Polsce obchodzi się je w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej. W niektórych krajach zostało przeniesione na niedzielę.

Po zakończeniu mszy świętej i wystawieniu Najświętszego Sakramentu z kościoła wyszła procesja, zabezpieczana przez strażaków OSP w Żegocinie, którzy także nieśli baldachim oraz wspólnie z druhami z OSP w Bełdnie i OSP w Bytomsku asystowali w strażackim pododdziale. Przy dźwiękach dzwonów, muzyce Młodzieżowej Orkiestry Dętej CKSiT w Żegocinie, ze śpiewem na ustach barwny orszak procesyjny przemierzał trasę do ustawionych, w tych samych miejscach, co w latach poprzednich, czterech ołtarzy, przygotowanych kolejno przez parafian z Bełdna, Rozdziela, Bytomska i Żegociny. Obecne były dzieci pierwszokomunijne ubrane w białe stroje, dziewczynki w krakowskich strojach sypiące wielobarwne kwiaty, chłopcy w komeżkach z czerwonymi pelerynkami dzwoniący małymi dzwonkami. Niesiono kościelne chorągwie i feretrony oraz figurę świętego Mikołaja, która miesiąc temu zakończyła peregrynacje po parafii.   Przy każdym z ołtarzy, przygotowanych kolejno przez parafian z Bełdna, Rozdziela, Bytomska i Żegociny kapłani czytali fragmenty poszczególnych Ewangelii. Śpiewano suplikacje, hymn „Ciebie Boga wysławiamy”, a na zakończenie ks. Bogusław Pasierb pobłogosławił uczestników procesji Najświętszym Sakramentem. Procesje w kolejne dni odbywać się będą wokół kościoła. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Dowiedz się więcej: Uroczystość Bożego Ciała