dziękowali za plony

Obowiązkowa dla katolików Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwana także Świętem Matki Boskiej Zielnej, jest oparta na dogmacie o Wniebowzięciu NMP, głoszącym, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do nieba.
W Polsce, w tym także w naszej Parafii utrzymuje się piękna tradycja święcenia w tym dniu bukietów roślinnych oraz wieńców żniwnych. Jest to więc także święto plonów, podczas którego rolnicy dziękują Panu Bogu za  zbiory.
Tegoroczną uroczystość w dniu 15 sierpnia, z licznym udziałem parafian poprowadził proboszcz żegocińskiej parafii – ks. Bogusław Pasierb w asyście ks. Tomasza Majchrzaka i ks. rodaka – Pawła Krawczyka.  Religijna ceremonia rozpoczęła się od procesyjnego wprowadzenia orszaku z wieńcem do świątyni. Przybyłą z wieńcem wykonanym przez mieszkańców Bytomska i Koło Gospodyń Wiejskich z Bytomska delegację, która w tym roku reprezentuje wszystkich rolników i ogrodników z Bełdna, Bytomska, Rozdziela, Żegociny oraz wszystkich przybyłych na nabożeństwo parafian i gości powitał w świątyni ks. Proboszcz.
Potem rozpoczęła się uroczysta suma, podczas której homilię wygłosił neoprezbiter z Limanowej ks. Jan Liszka. W końcowej części nabożeństwa ks. Proboszcz dokonał poświęcenia wieńców i bukietów, a następnie podziękował parafianom z Bytomska za przygotowanie wieńca.
Podczas tej mszy świętej modlono się także w intencji żołnierzy, gdyż w tym dniu obchodzone jest bowiem Święto Wojska Polskiego, ustanowione ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 roku, a nawiązujące do zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 roku, określanej także mianem „Cudu nad Wisłą”.