OBRAZ „ PAN JEZUS Z KARMIĄCYM PELIKANEM” ZOSTAŁ ODŚWIEŻONY

Ks. Andrzej Pawicki (1904 – 1916) sprowadził z Tyrolu ołtarz główny z postacią Serca Pana Jezusa i figurą Św. Mikołaja w części najwyższej nastawy, ufundowany przez rodzinę Armatowiczów z Łąkty Górnej – właścicieli dworu. W tabernakulum ołtarza na jego drzwiach wewnątrz przez prawie 100 lat znajdował się obraz „Pan Jezus z karmiącym pelikanem” z następującą sentencją  „ Pobożny Pelikanie, Panie Jezu, oczyść nieczystość swoją krwią”. W roku  Jubileuszowym 2000 w czasie remontu  tabernakulum zdecydowano, aby obraz poddać konserwacji, oprawić i powiesić w nawie głównej naszego kościoła.  Konserwacji tego obrazu podjęli się wtedy Państwo Wiesława i Wiesław Odroniec.

Obraz jest cenny, ma ponad 110 lat, dlatego w ostatnich tygodniach przeszedł kolejną konserwację łącznie z uzupełnieniem ubytków w ramie, którą to pracę również wykonali Państwo W. W. Odroniec. Z uwagi na wiek i wartość obrazu zostanie on znów umieszczony z dala od źródeł ciepła i okien kościoła, w stabilnych warunkach termicznych i wilgotnościowych, aby przetrwał dla kolejnych pokoleń parafian. Dziękujemy Państwu Odrońcom za troskę o zabytki naszej parafialnej świątyni.