20 LETNIA PAMIĘĆ O KSIĘDZU PRAŁACIE  ANTONIM PORĘBIE

Ktoś kiedyś powiedział „Pamiętajmy o tych co odeszli, inaczej naprawdę będą martwi”. Już 20 lat trwa pamięć o zmarłym w styczniu 2003 roku wieloletnim proboszczu naszej parafii – ks. Antonim Porębie, nadal zachowują ją wdzięczni parafianie, którzy co roku wyjeżdżają do rodzinnej miejscowości zmarłego kapłana, aby modlić się przy Jego grobie i zamówić w tamtejszej parafii msze święte w Jego intencji. Msze święte za ś.p. ks. Antoniego odprawione są także w naszym  kościele parafialnym.
   W sobotę 21 stycznia 2023 roku, W śnieżne przedpołudnie autobusem  udało się do Ptaszkowej ponad 42 osoby. W tym: Ks. Bogusław Pasierb – proboszcz żegocińskiej parafii (organizator wyjazdu),  Pan Wojciech Wrona– Wójt Gminy Żegocina, Pan Jerzy Błoniarz – członek Zarządu Powiatu Bocheńskiego. Prywatnym samochodem dotarł też: Pan Grzegorz Maurer.  Po złożeniu kwiatów, zapaleniu zniczy oraz modlitwie przed grobem Ś. P. ks. prałata Antoniego Poręby uczestnicy wyjazdu udali się  do majestatycznego, nowego kościoła, położonego w oddaleniu około 1 km od cmentarza. W czerwcu 2016 roku ołtarz i świątynię poświęcił biskup tarnowski Andrzej Jeż. Z kościoła starego do nowego przeniesiono obraz Matki Bożej Radosnej – patronki parafii, który ulokowano nie jest w ołtarzu, a nad tabernakulum, po prawej stronie.
   To właśnie w nowym kościele, do którego udali się parafianie z Żegociny, odprawiona została o godzinie 10.00 Msza święta w intencji ks. Antoniego Poręby, który w okresie ponad dwudziestoletniego proboszczowania zrobił wiele dobrego dla parafii i społeczności gminy, przez ks. Bogusława Pasierba,   w której uczestniczyła również rodzina ks. Poręby – Pani  Maria  Bocheńska z synami Michałem i Adrianem oraz dwiema kuzynkami. Po mszy świętej uczestnicy wyjazdu wspominali  za co kochali ks. Antoniego, dlaczego o nim pamiętają i dlaczego od 20 lat  kilka  razy do roku przyjeżdżają do jego grobu, by modlić się – jak nas o to prosił. Po nabożeństwie, rozmowie z rodziną Porębów  i zrobieniu pamiątkowej fotografii udali się w drogę powrotną do Żegociny. Dziękujemy wszystkim uczestnikom wyjazdu za świadectwo wiary i pamięć o byłym proboszczu.