DNI  KRZYŻOWE

Wieczorne majowe modlitewne spotkania przy kapliczkach i figurach przydrożnych, są potocznie nazywane majówkami. To piękna ludowo – religijna polska tradycja, przez wiele lat kultywowana przez kolejne pokolenia mieszkańców Parafii Żegocina i wielu innych miejscowości.   W tym roku na 15, 16 i 17 maja wypadły też tzw. Dni Krzyżowe. Jest to czas, kiedy wierni szczególnie modlą się o pomyślne urodzaje. Nazwa tych trzydniowych modlitw wzięła się od wbijanych w pola krzyży. W czasie Dni Krzyżowych organizowane są niewielkie pielgrzymki do przydrożnych kapliczek, gdzie odprawia się nabożeństwa błagalne   W Parafii Żegocina nadal kultywuje się ten piękny zwyczaj wędrowania w procesji do figur. W pierwszy dzień tj. 15 maja 2023 roku wierni z Żegociny udali się do kapliczki za cmentarzem, w drugi dzień 16 maja do kapliczki na Wiktorówce. W tym roku Msze święte o błogosławieństwo w dobytku i zachowanie od nieszczęść zostały odprawione: w poniedziałek 15 maja 2023 r. w Bełdnie – Podlas pod figurą Dobrego Pasterza, we wtorek 16 maja  – w Bytomsku pod krzyżem, a we środę w Rozdzielu.