DOŻYNKI  PARAFIALNE 2024

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane także Świętem Matki Boskiej Zielnej, jest oparte na dogmacie o Wniebowzięciu NMP, głoszącym, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do nieba. W Polsce, w tym także w naszym kościele utrzymuje się piękna tradycja święcenia w tym dniu bukietów roślinnych oraz wieńców żniwnych. Jest to więc także święto plonów, podczas którego rolnicy dziękują Panu Bogu za  zbiory. Tegoroczną uroczystość w dniu 15 sierpnia, z licznym udziałem parafian, z których wielu przyniosło bukiety kwiatowo – ziołowe, poprowadził proboszcz żegocińskiej parafii – ks. Bogusław Pasierb wraz z ks. Józefem Głową. Rozpoczął od procesyjnego wyjścia z ministrantami, przywitania się z orszakiem dożynkowym i wprowadzenia go do świątyni. Potem rozpoczęła się uroczysta suma, podczas której  homilię wygłosił ks. Józef Głowa W końcowej części nabożeństwa ksiądz proboszcz dokonał poświęcenia wieńca i bukietów, a następnie podziękował wszystkim za przygotowanie wieńca, a rolnikom za ciężką pracę na roli, parafianom za liczny udział tej pięknej uroczystości. W imieniu wszystkich parafian w tym roku wieniec dożynkowy przygotowały cztery dziesiątki z Rozdziela: P. Jana Wolaka, Jacka Rogali, Czesława Pławeckiego i Piotra Pławeckiego. Do kościoła w procesji wniesiono: winogrono – Julia i Adaś Wolak, chleb – Jacek Rogala, wieniec: Marta Krawczyk, Renata Pławecka, Jerzy Pławecki, Piotr Pławecki.

Podczas tej mszy świętej modlono się także w intencji żołnierzy, gdyż w tym dniu obchodzone jest Święto Wojska Polskiego, ustanowione ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 roku, a nawiązujące do zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 roku, określanej także mianem „Cudu nad Wisłą”, a stoczonej w czasie wojny polsko – bolszewickiej.