Ceremonię Wielkiego Piątku rozpoczęła Droga Krzyżowa Strażaków z OSP w Bytomsku. Teksty czytał druh Ignacy Rożnowski. Z krzyżem wędrowali: Jan Paruch, Andrzej Zapiór, Marek Dziedzic. Wielkopiątkowa liturgia jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. W tym dniu używa się czerwonych szat liturgicznych symbolizujących miłość zwyciężającą na krzyżu, ale nie odprawia się mszy świętej. W tym dniu nie używa się instrumentów muzycznych, ani dzwonków. Nie ma także pieśni na wejście.
Liturgię rozpoczęła milcząca procesja, podczas której kapłan wniósł przed ołtarz krzyż, a następnie dokonał aktu prostracji, czyli leżenia krzyżem, co jest znakiem najgłębszej adoracji i pokuty, oznacza także uniżenie się „człowieka ziemskiego” oraz smutek i ból Kościoła.
Kolejne elementy nabożeństwa to: Liturgii Słowa, Adoracji Krzyża, Komunia Święta i przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. W Liturgii Słowa naczelne miejsce zajmuje opis męki Pańskiej w relacji naocznego świadka wydarzeń – świętego Jana Apostoła. Odśpiewali ją: ks. Andrzej, ks. Sylwester i Krzysztof Łukasik. Ostatnie kazanie pasyjne wygłosił ks. Sylwester.
Po modlitwie powszechnej rozpoczyna się druga część liturgii Wielkiego Piątku – Adoracja Krzyża. Po Komunii Świętej nastąpiło przeniesienie w procesji Pana Jezusa do Grobu Pańskiego, a następnie odśpiewano wszystkie części Gorzkich Żali. Potem trwała adoracja przy Grobie Pańskim do 23.00, przy którym warte pełnili strażacy z OSP w Bytomsku.