Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Obowiązkowe dla katolików Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane także Świętem Matki Boskiej Zielnej, jest oparte na dogmacie o Wniebowzięciu NMP, głoszącym, że po  zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do nieba.
   W Polsce, w tym także w naszym kościele utrzymuje się piękna tradycja święcenia w tym dniu bukietów roślinnych oraz wieńców żniwnych. Jest to więc także święto plonów, podczas którego rolnicy dziękują Panu Bogu za tegoroczne zbiory.
   Tegoroczną uroczystość w dniu 15 sierpnia, z licznym udziałem parafian, z których wielu przyniosło bukiety kwiatowo – ziołowe, poprowadził proboszcz żegocińskiej parafii – ks. Bogusław Pasierb. Rozpoczął od procesyjnego wyjścia z ministrantami, przywitania się z orszakiem dożynkowym i wprowadzenia go do świątyni. Potem rozpoczęła się uroczysta suma, podczas której Liturgię Słowa i modlitwę wiernych przygotowali samorządowcy, a homilię wygłosił ks. Piotr Klóska W końcowej części nabożeństwa ksiądz proboszcz dokonał poświęcenia wieńca i bukietów, a następnie podziękował rolnikom za ciężką pracę na roli, parafianom za przygotowanie tej pięknej uroczystości, samorządowcom za włączenie się do liturgii. Poprosił także rodziców, aby po mszy świętej pokazali dzieciom wieniec dożynkowy i objaśnili jego symbolikę. W imieniu wszystkich parafian w tym roku wieniec dożynkowy przygotowały cztery dziesiątki z Żegociny: P. Sylwii Sułkowskiej, P. Barbary Kępa, P. Kazimierza Zbyrowskiego, P. Józefa Pączka.
   Podczas tej mszy świętej modlono się także w intencji  poszkodowanych przez powódź mieszkańców Słowenii oraz żołnierzy, gdyż w tym dniu obchodzone jest Święto Wojska Polskiego, ustanowione ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 roku, a nawiązujące do zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 roku, określanej także mianem „Cudu nad Wisłą”, a stoczonej w czasie wojny polsko – bolszewickiej.