PIELGRZYMKA DO MEDZIUGORIE

W dniach 19.08.2023-25.08.2023r. odbywała się Parafialna Pielgrzymka do Medziugorie i Mariji Bystricy. Medziugorie to miejsce pielgrzymkowe w Europie. Corocznie przybywa tam około 5 mln pielgrzymów. Jego główny punkt stanowi kościół pw. świętego Jakuba, zaś w pobliżu sąsiednich wsi Bijakovići i Zvirovići znajdują się dwa często odwiedzane wzniesienia: Wzgórze Objawień (Podbrdo) – miejsce pierwszych objawień oraz Góra Krzyża (Križevac). Ich zbocza są kamieniste, porośnięte niską roślinnością. W miejscach objawień ustawiono krzyże. Dodatkowo, w drodze na Podbrdo umieszczono płaskorzeźby z brązu, przedstawiające tajemnice różańca, zaś przy szlaku na Križevac – stacje drogi krzyżowej. W Medziugoriu funkcjonuje dom wspólnoty osób uzależnionych – Wspólnota Cenacolo, w którym mieszczą się domy różnych wspólnot (Wspólnoty Błogosławieństw, Oazy Pokoju i innych. Nasi pielgrzymi odwiedzili wszystkie w/w miejsca z modlitw a w sercach i na ustach. Medziugorie i okolica to miejsce modlitwy. Tutaj każdy pielgrzym znajdzie dla siebie zakątek, aby w modlitewnym skupieniu powierzyć swoje troski i kłopoty Maryi. Nasza pielgrzymka poprzez uczestnictwo we Mszy Św., nabożeństwie różańcowym, adoracji Najświętszego Sakramentu, także aktywnie włączyła się w ten modlitewny nastrój. Sveta Marija Bistrivka to miejscowa nazwa największego chorwackiego sanktuarium, które znajduje się w niewielkim urokliwym miasteczku. Neorenesansowa bazylika góruje nad miastem. Wewnątrz w centralnej części złoconego ołtarza, stoi figura Matki Bożej z Dzieciątkiem. Twarze Maryi i Jezusa są bardzo ciemne, a ich głowy zdobią złote korony, otoczone wieńcami gwiazd. Za sanktuarium znajduje się droga krzyżowa, wzorowana na częstochowskiej. Jej budowę rozpoczął w 1935r. po powrocie z Częstochowy arcybiskup Zagrzebia A.Bauer. Została ona ukończona dopiero w 1990r. Pierwsze wzmianki o Maria Bystricy pochodzą z 1209r.W 1545r. figurka Matki Bożej zostaje umieszczona w kościele. Podczas najazdu Turków, proboszcz chcąc ratować figurkę zakopuje ją pod chórem kościoła. Poszukiwania miejsca ukrycia trwają do 1588r., kiedy jeden z wiernych zauważa światło bijące z miejsca w którym figurkę zakopano. Już w 1650r. figurkę znowu trzeba było ukryć, przed obcymi wojskami.  razem została zamurowana za głównym ołtarzem ,a odnaleziono ją po wielu latach także za pomocą bijącego od niej światła. O tym że figurka jest cudowna przekonano się także w 1880r.,kiedy ocalała z pożaru mimo, że cały kościół niemal doszczętnie spłonął. W tym szczególnym miejscu, w ostatnim dniu naszego podróżowania Ks. Proboszcz Bogusław Pasierb odprawił Mszę Święta, po której udaliśmy się w drogę powrotną do parafii. Pielgrzymka to był czas modlitwy, zadumy i wypoczynku. Zapraszamy do galerii zdjęć.