ZMARŁ BR KLEMENS BLAJDA Z ROZDZIELA

1 czerwca 2023 roku w wieku 89 lat, 63 roku życia zakonnego i 57 kapłaństwa odszedł do Pana

KLEMENS WŁADYSŁAW BLAJDA

Prezbiter Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

OJCIEC WŁADYSŁAW KLEMENS BLAJDA

Ojciec Klemens Władysław Blajda urodził się 31 sierpnia 1933 roku w Rozdzielu jako syn Wojciecha (ur. 9 kwietnia 1899 r. w Rozdzielu) i Katarzyny z domu Kołodziej, pochodzącej z Kamionki (ur. 26 lipca 1903 r.). Miał trzy siostry: Janinę, Karolinę i Annę. Jego rodzice pobrali się 20 kwietnia 1928 roku w Kamionce. Chrzestnymi przyszłego kapłana i zakonnika przy chrzcielnicy w Żegocinie byli Stefan Rozum i Rozalia Zięba, a główkę w dniu 3 września 1933 r. polał wodą święconą ksiądz Karaś.
Tam, przy tej chrzcielnicy zaczęło się wszystko, co potem nastąpiło. Uczył się w miejscowej szkole, następnie w Liceum Ogólnokształcącym w Ujanowicach, a po zlikwidowaniu tego katolickiego liceum przez władze komunistyczne ukończył Liceum w Tarnowie. Przed maturą został wzięty do wojska. Odbywał służbę w Szkole Podoficerskiej Piechoty w Oświęcimiu i pełnił służbę plutonowego w jednostce w Makoszowach koło Zabrza. Na 10-lecie oswobodzenia Oświęcimia uczestniczył w ekshumacji prochów ofiar tego obozu. Po powrocie z wojska zdał maturę i w 1959 r. zgłosił się do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Pierwsze śluby zakonne złożył 8 października 1960 r. 27 maja 1965 rozpoczął subdiakonat w Rozwadowie. Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1966 r. w Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej. 
Jako kapłan pracował bardzo ofiarnie w placówkach duszpasterskich: w Nowej Soli, Wołczynie, Skomielnej Czarnej k. Myślenic, Tenczynie, Sędziszowie Młp, Grotkowicach, Rozwadowie, Nowej Soli i Przyborowie, gdzie zbudował kościoły, Częstochowie i obecnie w Terliczce.
Nigdy nie zapomniał o parafii w Żegocinie i często wspomina Śp. Ks. Wojciecha Białasa. Jak tylko może przyjeżdża do ukochanego Rozdziela. Tu, w zabytkowym kościele 23 lipca 2006 roku rodacy zorganizowali mu obchody 40-lecia kapłaństwa. Uroczystą sumę, po której odbyła się odpustowa procesja wokół kościoła, koncelebrowało pod przewodnictwem Księdza Jubilata siedmiu księży, w tym dwóch rodem z Rozdziela: ks. Jubilat i ks. Józef Bobowski – obecnie proboszcz w Pleśnej.
   Złoty jubileusz życia zakonnego o. Klemensa świętował w Terliczce, w piątek 8 października 2010 roku. Mszy świetej w Jego intencji przewodniczył rodak z Żegociny – ks. dr Janusz Sądel, wicekanclerz Kurii Biskupiej w Rzeszowie.
O. Klemensa cechuje skromność, dobroć, pogoda ducha. Jest człowiekiem modlitwy. Godzinami kontempluje i adoruje Najświętszy Sakrament. Zafascynowany duchowością św. Ojca Pio, stał się charyzmatycznym spowiednikiem, kierownikiem duchowym wielu członków zgromadzeń zakonnych. Przyczynił się swoją modlitwą i charyzmatem do rozwoju kultu Matki Bożej Fatimskiej, Dzieci Fatimskich i św. Ojca Pio w podrzeszowskiej Terliczce. We wszystkim jest bardzo dokładny. Jest wiernym czytelnikiem Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Obdarzony jest wyjątkowym słuchem muzycznym, na placówkach duszpasterskich prowadził chóry, schole i orkiestry. Kocha przyrodę.

NOWI MINISTRANCI W NASZEJ PARAFII

Ministrant (łac. ministrare – służyć, posługiwać, pomagać) – osoba posługująca w liturgii, najczęściej w czasie sprawowania Eucharystii, a także nabożeństw poza Mszą świętą. Nazwa obejmuje także konkretną funkcję wykonywaną podczas liturgii (np. ministrant ołtarza, ministrant księgi, ministrant światła).

Podczas mszy świętej w dniu 1 czerwca  2023 roku ( pierwsze nabożeństwo czerwcowe) 19 chłopców z Bełdna, Bytomska, Rozdziela i Żegociny zostało przez naszego  proboszcza – ks. Bogusława Pasierba włączonych do ministranckiej służby. Byli to: Bartłomiej Krawczyk, Dominik Odroniec, Jakub Bubula, Filip Janiczek, Hubert Janiczek, Marcel Sławęta, Jakub Mirowski, Jakub Dudziak, Tomasz Pączek, Bartłomiej Tworzydło, Jakub Piech, Przemysław  Paruch, Patryk Górecki, Mikołaj Ogiela, Filip Jędrzejek, Kacper Dudzic, Piotr  Mirowski, Jan  Wolak, Rafał Pastucha.

To wielki dar dla Parafii, Dziękuję Wam – Rodzice nowych ministrantów, że w Waszych domach jest klimat kościoła, klimat taki, że ci chłopcy mogą wstawać nieraz bardzo wcześnie rano, by stanąć przy ołtarzu. Gratuluję Wam Rodzice ! Kochani chłopcy – nowi ministranci ! Życzę Wam, byście się tu – przy ołtarzu – dobrze czuli, by każdy z Was mówił przy ołtarzu – dobrze mi tu być ! Całą parafię i wszystkich tu zgromadzonych proszę o modlitwę, by cała służba liturgiczna: lektorzy, ministranci, kantorzy – tu przy ołtarzu dobrze się czuli – mówił ks. Robert Osak- opiekun LSO, zwracając się do zebranych w kościele parafian.  

Każdemu z nowych ministrantów ksiądz proboszcz założył na ramiona pelerynkę, a ksiądz opiekun  wręczył dyplomy Ministranta. Po tej uroczystości nowi ministranci będą mogli m. in. nosić krzyż i Świętą Księgę, dawać znaki dzwonkami,   podawać dary ofiarne, nosić kadzidło i światło. Uroczystość zakończono wspólnym zdjęciem.


ZAPROSZENIE NA PIKNIK ” ŚWIETO RODZINY”

Szkoła Podstawowa im. Świetej Kingi w Żegocinie serdecznie zaprasza wszystkich chetnych  w najbliższą niedzielę  4 czerwca 2023r. na boiska przyszkolne, gdzie odbywał sie będzie w godzinach 15.00 – 20.00 Piknik „Święto Rodziny”. Pozostałe informacje na plakacie. 
 

Zapraszamy do wspólnej zabawy


DZIĘKCZYNNA PIELGRZYMKA DZIECI KOMUNIJNYCH 2023

Trzecioklasiści – zgodnie z coroczną tradycją naszej parafii – po I Komunii świętej i na zakończenie Białego Tygodnia wybrali się w Dzień Matki wraz z rodzicami na pielgrzymkę dziękczynną. Podobnie jak w ubiegłym roku głównym celem duchowej wyprawy była Msza święta w Sanktuarium Pasyjno – Maryjnym w Kalwarii  Zebrzydowskiej.  Po Eucharystii uczestnicy pielgrzymki pomodlili się jeszcze przed cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej. Potem trzecioklasiści wraz z rodzicami udali się do Wadowic, by pomodlić się w kościele, gdzie został ochrzczony Karol Wojtyła – Św. Jan Paweł II, a potem zwiedzić Muzeum Domu Rodzinnego papieża Polaka. Pielgrzymka miała też na celu wzbogacić wiedzę uczestników o Wielkim Papieżu Polaku.  Kolejnym punktem pielgrzymki był Inwałd Dinolandia i Park Miniatur. W drodze  do domu pielgrzymi odmówili Litanię Loretańską, zaśpiewali „ Barkę” oraz złożyli życzenia ks. Robertowi, który 26 maja 2023r. obchodził kolejną rocznicę święceń kapłańskich. Zapraszamy do galerii zdjęć.


DZIEŃ  MAMY W NASZEJ PARAFII

Z okazji Dnia Matki, w czasie Mszy świętej za Rodziców, w czasie „ białego tygodnia” dzieci modliły się za swoje mamy i tatów. Mszę świętą uświetniła swoim pięknym śpiewem Schola Parafialna oraz dziewczęta klas trzecich. Wszystkim Rodzicom, a szczególnie Mamom, które dały nam życie życzymy błogosławieństwa Bożego i wszelkich łask!


PIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA

W ciepłe, słoneczne, sobotnie przedpołudnie 20 maja 2023 roku w naszym kościele parafialnym miała miejsce piękna uroczystość religijna – przyjęcie I Komunii Świętej przez 40 uczniów: 23 z Żegociny, 10 z Bytomska i 7 z Rozdziela. Dzieci z Bytomska i Rozdziela przeżywały swoją I Komunię świętą o godzinie 10.00, a dzieci z Żegociny o godzinie 12,30. Obie grupy przed wejściem do odświętnie udekorowanej świątyni czekały wraz z rodzicami i rodzicami chrzestnymi. Przybyłych powitał Ksiądz Proboszcz Bogusław Pasierb. Wyszedł do nich w asyście księży katechetów oraz ministrantów. – W życia każdego człowieka są takie dni, które pamięta się na całe życie. Do takich dni należy dzień I Komunii Świętej – powiedział kapłan i poprosił rodziców o udzielenie dzieciom błogosławieństwa. Dzieci poprosiły rodziców o błogosławieństwo. Następnie zostały pobłogosławione przez ojców i matki przez położenie na głowach rąk i wypowiedzenie tekstu błogosławieństwa. Po tym akcie ksiądz dokonał pokropienia zgromadzonych wodą święconą, a następnie wprowadził dzieci i rodziców do świątyni. Po wejściu do kościoła rozpoczęła się uroczysta msza święta, celebrowana przez proboszcza Bogusława Pasierba w intencji dzieci przystępujących po raz pierwszy do Komunii Świętej i ich rodziców.
   Delegacja rodziców poprosiła kapłana o sakrament dla swoich dzieci, zapewniając o dobrym przygotowaniu dzieci do godnego przyjęcia Sakramentu I Komunii Świętej.  Po kazaniu, w którym ksiądz Piotr mówił o znaczeniu tego wielkiego wydarzenia dla każdego człowieka. Kapłan złożył także podziękowania dla rodziców za ich troskę o wychowanie religijne dzieci. Zachęcił dzieci do wdzięczności wobec rodziców i całej rodziny.  Dzieci pierwszokomunijne złożyły dary ofiarne, w tym kwiaty, chleb i wino. Komunię świętą udzielaną przez Ks. Proboszcza dzieci przyjmowały indywidualnie same. Rodzice, chrzestni, rodzeństwo, parafianie byli komunikowani w kaplicach bocznych kościoła. 
   Po przyjęciu Komunii Świętej  słowami wierszy dzieci podziękowały mamom, tatusiom, kapłanom,  nauczycielom, za pomoc w drodze do tego ważnego Sakramentu.     Następnie Ksiądz Proboszcz Bogusław Pasierb podziękował i pogratulował dzieciom i rodzicom, a potem końcowym błogosławieństwem zakończył mszę świętą, która na długo pozostanie w pamięci dzieci. Na zakończenie nabożeństwa wszyscy jego uczestnicy zaśpiewali pieśń ” Barkę”.
   Zgodnie z wieloletnią już tradycją wykonane zostały następnie pamiątkowe zdjęcia grupowe i potem indywidualne, które będą cenną pamiątką po tym ważnym wydarzeniu.


DNI  KRZYŻOWE

Wieczorne majowe modlitewne spotkania przy kapliczkach i figurach przydrożnych, są potocznie nazywane majówkami. To piękna ludowo – religijna polska tradycja, przez wiele lat kultywowana przez kolejne pokolenia mieszkańców Parafii Żegocina i wielu innych miejscowości.   W tym roku na 15, 16 i 17 maja wypadły też tzw. Dni Krzyżowe. Jest to czas, kiedy wierni szczególnie modlą się o pomyślne urodzaje. Nazwa tych trzydniowych modlitw wzięła się od wbijanych w pola krzyży. W czasie Dni Krzyżowych organizowane są niewielkie pielgrzymki do przydrożnych kapliczek, gdzie odprawia się nabożeństwa błagalne   W Parafii Żegocina nadal kultywuje się ten piękny zwyczaj wędrowania w procesji do figur. W pierwszy dzień tj. 15 maja 2023 roku wierni z Żegociny udali się do kapliczki za cmentarzem, w drugi dzień 16 maja do kapliczki na Wiktorówce. W tym roku Msze święte o błogosławieństwo w dobytku i zachowanie od nieszczęść zostały odprawione: w poniedziałek 15 maja 2023 r. w Bełdnie – Podlas pod figurą Dobrego Pasterza, we wtorek 16 maja  – w Bytomsku pod krzyżem, a we środę w Rozdzielu.