PARAFIALNA PIELGRZYMKA DO TUCHOWA I JAMNEJ

W odpowiedzi na apel Biskupa Ordynariusza Andrzeja Jeża  7 września 2024r. w przeddzień odpustu z okazji Matki Bożej Siewnej, zorganizowana została pod przewodnictwem ks. Roberta Osaka Parafialna Pielgrzymka do Tuchowa i Jamnej, podczas której uczestnicy modlili się za młodzież, o nowe powołania kapłańskie i zakonne oraz w własnych intencjach. W 2024 r. roku przeżywana jest 120 rocznica koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Tuchowskiej. Ówczesny pasterz naszej diecezji, abp Leon Wałęga, w czasie koronacji obrazu 2 października 1904 r. u stóp ołtarza złożył insygnia władzy biskupiej (mitrę i pastorał), mówiąc: W dniu tym pamiętnym oddałem siebie i Was wszystkich w opiekę Matki Boskiej Tuchowskiej, obrałem Ją za Królową całej diecezji, a wszyscy obecni złożyli Jej ślubowanie na wierność po wsze czasy, po czym abp Leon w gorącej modlitwie błagał Maryję w Tuchowskim Wizerunku o liczne, święte powołania kapłańskie i zakonne. Wtedy Matka Tuchowska otrzymała tytuł Wychowawczyni powołań kapłańskich i zakonnych. Głośne echo tego zawierzenia sprawiło, że do tuchowskiego sanktuarium pielgrzymują klerycy różnych seminariów diecezjalnych i zakonnych oraz siostry z wielu zgromadzeń zakonnych, by prosić o nowe powołania. Kolejnym etapem wyjazdu był spacer w koronach drzew oraz kawa i lody w Parku Zdrojowym w Ciężkowicach. Ostatni etap pielgrzymki to Jamna i modlitwa przed wizerunkiem Matki Bożej Niezawodnej Nadziei, zwiedzanie tego miejsca i wspólna kiełbasa z grilla. Pogoda dopisała. Pielgrzymka była bardzo udana.