Wszystkie wpisy, których autorem jest Sylwester Pustułka

HARMONOGRAM

DOWOZU  UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWWYCH W BYTOMSKU, ROZDZIELU  I ŻEGOCINIE oraz   ZESPOŁU  SZKÓŁ  im. ŚWIĘTEJ  JADWIGI KRÓLOWEJ W  ŻEGOCINIE NA  MSZĘ  ŚWIĘTĄ  ROZPOCZYNAJĄCĄ  ROK  SZKOLNY  2022/2023

Dyrektor   Szkoły Podstawowej  im. Świętej  Kingi w  Żegocinie  informuje,  że  dowóz  uczniów  na  Mszę  św.   rozpoczynającą  rok  szkolny  2022/2023 do  Kościoła  parafialnego  w  Żegocinie  w  dniu  01.09.2022r./czwartek/ będzie  odbywał  się  według  następującej  kolejności: ( odjazdy  autobusów  spod szkoły 7.20)

Zespół  Szkół  w  Żegocinie:   Rajbrot i Bytomsko – 7.30  autobus nr 1

(Dowóz po kościół)   Bełdno   – 7.30 autobus nr 2

Msza  św. o godz. 8.00 –  Kościół Parafialny Św. Mikołaja w Żegocinie

Szkoła  Podstawowa  im. Świętej  Kingi w  Żegocinie – rozpoczęcie apelem o godz. 8.00 w sali gimnastycznej, potem spotkanie z wychowawcami w klasach:

Dowóz pod szkołę Bełdno   – 7.30 ( pod Pączkiem)

– 7.35 ( koło Kuski)

– 7.40 ( koło Stokłosy)

(Dowóz pod kościół)

Szkoła  Podstawowa  im. Świętego Mikołaja w  Bytomsku:            9.20;  9.35 autobus nr1

Szkoła  Podstawowa  im. Bł.  Karoliny  Kózkówny  w  Rozdzielu  9.20; 9.35 autobus nr 2

Msza  św. o godz. 10.00 –  Kościół Parafialny Św. Mikołaja w Żegocinie

 Po Mszy św.  odjeżdżają  uczniowie z Bełdna ( kościół i szkoła) autobus nr 2

 uczniowie SP w Bytomsku,  następnie uczniowie SP w Rozdzielu autobus nr 1.

Zespół  Szkół  w  Żegocinie:   Rajbrot i Bytomsko – odwóz spod szkoły 10.15 autobus nr 1

IV procesja fatimska


13 sierpnia 1917 roku, w dniu, w którym miało mieć miejsce czwarte objawienie, dzieci nie mogły się udać do Cova da Iria, ponieważ zostali uwięzieni przez administratora kantonu Ourém, który chciał wyrwać im ich tajemnicę siłą. Dzieci wytrzymały to dzielnie.
O zwykłej porze, w czasie, gdy zebrani ludzie obserwowali małą białą chmurkę unoszącą się przez kilka minut nad zielonym dębem, usłyszano w Cova da Iria grzmot, po którym nastąpiła błyskawica. Byli oni także świadkami zjawisk związanych z zabarwianiem się na różne kolory twarzy ludzi, ubrań, drzew czy ziemi. Matka Boża na pewno przybyła, lecz nie odnalazła na miejscu spotkań trójki dzieci.
Powróciła kilka dni później, w posiadłości Valinhos ukazując się na zielonym dębie. Matka  Boża znowu poleciła dzieciom praktykowanie umartwień: „Módlcie się, módlcie się – mówiła – i czyńcie ofiary za grzeszników, ponieważ wiele dusz idzie do piekła, bo nie mają nikogo, kto by się za nie ofiarował i modlił”.

19 sierpnia 2022 r.  po Mszy  św.  celebrowanej przez ks. Proboszcza, ks. Tomasza, ks. Sylwestra i ks. Jana Liszkę rozpoczęła się IV Procesja Fatimska w tym roku. Prowadził ją ks. Sylwester, różaniec odmawiały siostry z Róży Różańcowej św. Jadwigi Królowej, a figurę nieśli druhowie strażacy oraz kobiety z Róży św. Faustyny i  bracia z Róży Różańcowej św. Stanisława Kostki .  Pogoda dopisała, więc procesja zgromadziła sporo parafian. Zapraszamy do galerii zdjęć

zobacz galerię

PARAFIA OTRZYMAŁA DOTACJĘ

Zarząd Powiatu spotkał się z gospodarzami dotowanych zabytkowych obiektów. Okazją było przekazanie symbolicznych czeków na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków. W tym roku na ten cel przeznaczono 150 tys. zł. – Powiat Bocheński jest wyjątkowo bogaty w spuściznę kulturową. W naszym regionie jest wiele obiektów zabytkowych, które wymagają zabezpieczenia, przeprowadzenia remontów czy wykonania konserwacji. Dlatego systematycznie przeznaczamy środki na zabezpieczenie tych ważnych dla naszego regionu reliktów przeszłości – wyjaśniał starosta bocheński Adam Korta.

Wsparcie otrzymała min. Parafia pw. św. Mikołaja Biskupa w Żegocinie –na konserwację ogrodzenia muru wokół kościoła – 20 000 zł;

III procesja fatimska

III  PROCESJA  FATIMSKA

13 lipca 2022 r.  odbyła się Msza  św.  celebrowana przez  ks. Jana i ks. Sylwestra oraz misjonarza komboniana Benoita Azameti. Misjonarze Kombonianie Serca Jezusowego – zgromadzenie misyjne pracujące we wspólnotach międzynarodowych na czterech kontynentach. Obecnie liczy prawie 1800 misjonarzy, 1800 sióstr zakonnych i 200 misjonarzy i misjonarek świeckich, którzy swym stylem życia i działalnością całkowicie poświęcają się służbie misyjnej wśród narodów i grup etnicznych jeszcze nieznających Dobrej Nowiny lub ewangelizowanych niedostatecznie. Kombonianie są obecni w prawie 40 krajach Afryki, Ameryki Północnej i Łacińskiej, Azji i Europy.  Po Mszy rozpoczęła się III Procesja Fatimska w tym roku. Prowadził ją ks. Sylwester, różaniec odmawiały siostry z Róży Różańcowej św. Magdaleny a figurę nieśli druhowie strażacy, siostry z Róży Różańcowej św. Łucji,  oraz  bracia z Róży Różańcowej św. Józefa.  Pogoda dopisała, więc procesja zgromadziła sporo parafian. Następna procesja 19 sierpnia. Zapraszamy do galerii zdjęć

zobacz galerię

DZIĘKOWALI ZA SZCZĘŚLIWY ROK SZKOLNY

24 czerwca 2022r. zakończył się w naszej parafii rok szkolny. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkół, rodzice oraz Pan Wójt – Wojciech Wrona  udziałem we Mszy św. dziękowali za ten trudny rok, prosząc o szczęśliwy wypoczynek wakacyjny dla wszystkich. Mszy celebrował ks. Tomasz Majchrzak, on tez wygłosił okolicznościową homilię. Czytania, psalm i modlitwę wiernych przygotowały dzieci  z Bytomska i Rozdziela. Mszę uświetniła śpiewem Schola Parafialna kierowana przez Panią Organistkę. W szkołach uczniowie spotykali się z wychowawcami, aby odebrać promocyjne świadectwa i nagrody za szkolny trud. Życzymy im powodzenia, a wszystkim uczniom pozostałych klas – szczęśliwych, pełnych przygód wakacji! Do zobaczenia 1 września w szkole!

zobacz galerię

Uroczystość Bożego Ciała

W Boże Ciało uroczysta suma została odprawiona o godz. 10.30 w koncelebrze pod przewodnictwem ks. Proboszcza Bogusława Pasierba. Boże Ciało to jedno z najważniejszych świąt katolickich, w czasie którego wierni wyznają wiarę w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Po liturgii eucharystycznej następuje procesja do czterech ołtarzy. Przy każdym z nich odmawia się modlitwy i czyta ewangelię. Na zakończenie procesji kapłan udziela wiernym błogosławieństwa. Boże Ciało to święto ruchome, które przypada zawsze 60 dni po Wielkanocy. W Polsce obchodzi się je w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej. W niektórych krajach zostało przeniesione na niedzielę.

Po zakończeniu mszy świętej i wystawieniu Najświętszego Sakramentu z kościoła wyszła procesja, zabezpieczana przez strażaków OSP w Żegocinie, którzy także nieśli baldachim oraz wspólnie z druhami z OSP w Bełdnie i OSP w Bytomsku asystowali w strażackim pododdziale. Przy dźwiękach dzwonów, muzyce Młodzieżowej Orkiestry Dętej CKSiT w Żegocinie, ze śpiewem na ustach barwny orszak procesyjny przemierzał trasę do ustawionych, w tych samych miejscach, co w latach poprzednich, czterech ołtarzy, przygotowanych kolejno przez parafian z Bełdna, Rozdziela, Bytomska i Żegociny. Obecne były dzieci pierwszokomunijne ubrane w białe stroje, dziewczynki w krakowskich strojach sypiące wielobarwne kwiaty, chłopcy w komeżkach z czerwonymi pelerynkami dzwoniący małymi dzwonkami. Niesiono kościelne chorągwie i feretrony oraz figurę świętego Mikołaja, która miesiąc temu zakończyła peregrynacje po parafii.   Przy każdym z ołtarzy, przygotowanych kolejno przez parafian z Bełdna, Rozdziela, Bytomska i Żegociny kapłani czytali fragmenty poszczególnych Ewangelii. Śpiewano suplikacje, hymn „Ciebie Boga wysławiamy”, a na zakończenie ks. Bogusław Pasierb pobłogosławił uczestników procesji Najświętszym Sakramentem. Procesje w kolejne dni odbywać się będą wokół kościoła. Zapraszamy do galerii zdjęć.

zobacz galerię

II procesja fatimska

DRUGA PROCESJA FATIMSKA

„Drugie spotkanie z dziećmi przypadało na uroczystość św. Antoniego, patrona fa­timskiej parafii (chodzi o św. Antoniego Padewskiego, który urodził się w Lizbonie i jest czczony w całej Portugalii). Był to dzień parafialnego odpustu, na któ­rym zgromadzili się wszyscy mieszkańcy wioski. Wieść o objawieniach rozniosła się już po okolicy i tego dnia w dolinie Cova da Iria zgromadziło się około pięćdziesięciu osób. Matka Najświętsza pojawiła się zgodnie z daną obietnicą i powiedziała: Chcę, żebyście przyszły tutaj trzynastego dnia przyszłego miesiąca, żebyście codziennie odmawiały różaniec.  Hiacyntę i Franciszka zabiorę niedługo do nieba. Ty jednak Łucjo tu zostaniesz przez jakiś czas. Pan Jezus chce się posłużyć tobą, aby ludzie mnie poznali i pokochali. Pragnie ustanowić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca. Potem Maryja otworzyła dłonie, z których spłynęło światło. W nim dzieci ujrzały siebie tak, jak gdyby były pogrążone w Bo­gu. Hiacynta i Franciszek wydawali się stać w części światła, któ­re wznosiło się do nieba, natomiast Łucję otaczały promienie spływające w dół. Przed prawą dłonią Maryi dzieci zobaczy serce, w które były wbite ciernie. Dzieci zrozumiały, że jest to Niepokalane Serce Maryi, znieważane przez grzechy ludzkości żą­dające zadośćuczynienia”

13 czerwca 2022 r.  o 18.00 w naszej parafii  po Mszy św. celebrowanej przez ks. Proboszcza,  ks. Sylwestra i ks. Jana rozpoczęło się II Nabożeństwo Fatimskie w tym roku. Prowadził go ks. Sylwester, niestety z powodu deszczu  różaniec odmówiono w kościele. Odmawiały  go siostry z Róży Różańcowej Św. Weroniki z Żegociny.  Mimo deszczowej pogody nabożeństwo zgromadziło dużo parafian.

GRECJA W DUCHU STAROŻYTNOŚCI

Z przykrością informujemy, że planowana w dniach  21.08.- 29.08. 2022r.  kilkudniowa wycieczka dla młodzieży do Grecji – nie odbędzie się, ponieważ nie zebrała się odpowiednio duża grupa młodzieży.  Spróbujemy zorganizować wyjazd w przyszłym roku, może czasy będą spokojniejsze.                                                                                          

  Organizatorzy