MSZA ZA OJCZYZNĘ

3 maja Kościół Katolicki w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązuje ona do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza – powierzenia królestwa opiece Matki Bożej w 1656 roku, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 roku.
 

Święto Narodowe Trzeciego Maja – to polskie święto państwowe obchodzone w rocznicę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja, ustanowione w 1919 i ponownie w 1990 roku. Obchodzone jest w ramach upamiętnienia uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie ustawa regulująca ustrój prawny państwa. 

Wydarzenie rozpoczęło się w piątek 3 maja 2022 roku o godzinie 11:00 Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, odprawioną w kościele parafialnym w Żegocinie przez ks. proboszcza Bogusława Pasierba. Podczas nabożeństwa teksty liturgiczne czytali radni. Kazanie poświęcone Patronce tego dnia – Maryi Królowej Polski, wygłosił ks. Tomasz Majchrzak. Nabożeństwo uświetniły poczty sztandarowe samorządu, szkól, jednostek OSP. Przyprowadziła je do świątyni Młodzieżowa Orkiestra Dęta CKSiT w Żegocinie, która uświetniła całą uroczystość nie tylko w kościele.