święto strażaków

Dzień Strażaka jest obchodzony 4 maja w dniu wspominania św. Floriana w Kościele katolickim, patrona wszystkich strażaków. Patronem strażaków jest rzymski legionista św. Florian, który został zamęczony za wiarę i utopiony w rzece Anizie w górnej Austrii 4 maja 304 roku. Jego relikwie przywiózł do Polski (do Krakowa) w 1184 roku biskup Modeny na prośbę biskupa krakowskiego Gedki. Kult świętego rozwinął się w Polsce po roku 1528, gdy spłonęła dzielnica Krakowa – Kleparz, a z pożogi ocalał jedynie kościół św. Floriana. O swoim Patronie pamiętają  strażacy ochotnicy z terenu gminy Żegocina, którzy co roku składają mu hołd dziękczynny przed pomnikami w Żegocinie (pomnik posadowiono tu w 1993 roku, a w 2018 zmieniono na nowy).
 

Tegoroczne obchody Dnia Strażaka w Gminie Żegocina miały miejsce w dniu 4 maja. Strażacy uczestniczyli w nabożeństwie majowym i mszy świętej odprawionej w ich intencji, jak również w intencji zmarłych strażaków. Czytanie czytał druh Ignacy Rożnowski z OSP Bytomsko, psalm zaśpiewała kantorka Joanna Zbyrowska  z Żegociny, modlitwę wiernych odczytał druh Zdzisław Waligóra Z OSP Żegocina. Piękne kazanie wygłosił Ks. Stanisław  Szczygieł. Mszy świętej przewodniczył ks. proboszcz Bogusław Pasierb, który na zakończenie nabożeństwa złożył podziękowania wszystkim zebranym. Po mszy św. zebrani udali się pod pomnik Świętego Floriana na plac obok domu pogrzebowego.