3 część kursu lektorskiego

15 maja kandydaci na lektorów Dekanatu Lipnickiego spotkali się po raz trzeci w ramach Kursu Lektorskiego zorganizowanego przez ks. Andrzeja Basiagę. Chłopcy uczestniczyli w szkoleniu prowadzonym przez ks. Andrzeja, ceremoniarzy: Wojciecha Błoniarza, Dominika Czamarę i Dawida Ptaszka oraz Panie polonistki: Bożenę Banaś, Agatę Flaga i Beatę Zapart. Trzecia część szkolenia składała się z zajęć praktycznych w kościele, wykładów w sali gimnastycznej oraz z warsztatów grupowych z ceremoniarzami i z zajęć z czytania głośnego. Na zakończenie uczestnicy napisali egzamin. Mamy nadzieję, że wszyscy zdali. Ostatnie spotkanie za tydzień w kościele – Msza święta w czasie , której nowi lektorzy otrzymają błogosławieństwo na dalsza pracę.
Kto to jest lektor?
Lektor – to osoba, która podczas Mszy św. i nabożeństw czyta czytania z Pisma Świętego, odczytuje modlitwę powszechną podczas liturgii, może zarówno odśpiewać, jak i odczytać psalm responsoryjny. W czasie procesji na wejście może wnosić Księgę Ewangelii – Ewangeliarz.
Pięć przykazań lektora:
 Lektor poznaje i rozważa Słowo Boże i stara się prowadzić życie według niego.
 Lektor starannie przygotowuje się do liturgii przez modlitwę, a także ćwiczy tekst czytań.
 Lektor dba o czystość swojej duszy przez regularną spowiedź. Pilnuje czystości swojego języka.
 Lektor świadczy o Chrystusie w swojej codzienności, przez postępowanie, postawy i sumienne wypełnianie swych obowiązków.
 Lektor jest przykładem dla innych, młodszych ministrantów. Swoim życiem zachęca wszystkich do naśladowania wzorców zawartych w Słowie Bożym.
Do zadań lektora należy:
 wierna służba Słowu Bożemu;
 angażowanie się w sprawy Kościoła;
 współpraca w dziele apostolstwa;
 wykonywanie w zgromadzeniu liturgicznym czytań biblijnych;
 zapowiadanie intencji modlitwy powszechnej;