II DZIEŃ ODPUSTU

Zasadnicza uroczystość odpustowa w Parafii Żegocina miała miejsce w śnieżny dzień, w niedzielę 11 grudnia 2022 roku. Centralnym punktem uroczystości była suma, która zgromadziła wielu czcicieli Świętego Mikołaja oraz poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej z Bełdna, Bytomska, Rozdziela i Żegociny.
Nabożeństwu przewodniczył ks. bp Artur  Ważny, który wygłosił także homilię poświęconą Świętemu Mikołajowi, wzorowaniu się na Nim i umiejętności roztropnego dawania prezentów oraz szanowania własnego powołania, twierdząc; „ każdy ma jaką drogę do przejścia na tym świecie, każdy jest ważny. Bóg wyznaczył nam zadanie już wtedy, gdy powoływał nas do życia…” . Razem z ks. biskupem mszę świętą, w różnych intencjach, odprawiali: Ks. Ryszard Kołodziej – dziekan Dekanatu Lipnickiego i ks. Piotr Klóska.  Pochmurna i śnieżna pogoda nie pozwoliła po zakończeniu Mszy świętej odbyć procesji eucharystycznej wokół kościoła, ale było wystawienie Najświętszego Sakramentu i litania do Świętego Mikołaja. Po końcowym błogosławieństwie, wychodzący z kościoła wierni mogli spotkać się z Mikołajem, który rozdawał cukierki wraz z Jego pomocnicami -dziewczętami z DSM. Każdy mógł potem zgodnie z tutejszą tradycją, obejść ołtarz główny na kolanach modląc się we własnych intencjach. Po nabożeństwie Święty Mikołaj obdarował księdza Biskupa prezentem dziękując za wygłoszone do Zgromadzonych wiernych w czasie wszystkich dopołudniowych mszy świętych Słowo Boże, a dziewczęta z DSM obdarowały kapłanów obecnych na uroczystości tradycyjnymi piernikowymi Mikołajami.