DNI  KRZYŻOWE

Wieczorne majowe modlitewne spotkania przy kapliczkach i figurach przydrożnych, są potocznie nazywane majówkami. To piękna ludowo – religijna polska tradycja, przez wiele lat kultywowana przez kolejne pokolenia mieszkańców Parafii Żegocina i wielu innych miejscowości.   W tym roku na 6, 7 i 8 maja wypadły też tzw. Dni Krzyżowe. Jest to czas, kiedy wierni szczególnie modlą się o pomyślne urodzaje. Nazwa tych trzydniowych modlitw wzięła się od wbijanych w pola krzyży. W czasie Dni Krzyżowych organizowane są niewielkie pielgrzymki do przydrożnych kapliczek, gdzie odprawia się nabożeństwa błagalne   W naszej parafii nadal kultywuje się ten piękny zwyczaj wędrowania w procesji do figur. W pierwszy dzień tj. 6 maja 2024 roku wierni z Żegociny udali się do kapliczki za cmentarzem, w drugi dzień 7 maja do kapliczki na Wiktorówce. W tym roku Msze święte o błogosławieństwo w dobytku i zachowanie od nieszczęść zostały odprawione: we wtorek 7 maja 2024 r. w Bełdnie – Wieś pod figurą Matki Bożej koło Państwa Duchów przez ks. Piotra Klóskę oraz  w Bytomsku przy figurze nad szkołą przez ks. Roberta Osaka, a we środę  8 maja w Rozdzielu przez ks. Proboszcza Bogusława Pasierba.