RENOWACJA MONSTRANCJI I RELIKWIARZA ŚW. MIKOŁAJA

Dla kapłana i wiernych naczynia liturgiczne odgrywają dużą rolę, zwłaszcza w wymiarze symbolicznym. Warto zaznaczyć, że używane do sprawowania mszy świętej akcesoria sakralne to często przedmioty zabytkowe. Podczas mszy świętej ulegają one wielu niekorzystnym czynnikom. Na co dzień mają częstą styczność z winem i powietrzem, a w trakcie liturgii poza budynkiem kościoła narażone są też na działanie promieni słonecznych oraz kurzu.

Renowacja naczyń liturgicznych zazwyczaj polega na naprawie powstałych uszkodzeń lub odtworzeniu brakujących elementów. Często niezbędne okazuje się również odnowienie zewnętrznej warstwy naczynia. Przebieg prac konserwatorskich różni się zależnie od rodzaju tworzywa, z jakiego wykonane zostały naczynia. Jednak mimo to, można wyróżnić etapy renowacji naczyń liturgicznych:

• piaskowanie lub szkiełkowanie (różnica polega na rodzaju wykorzystywanego ścierniwa)
  • złocenie, srebrzenie lub niklowanie,
  • patynowanie, polerowanie lub lakierowanie.

Staraniem Ks. Proboszcza Bogusława Pasierba w naszej wspólnocie parafialnej został przywrócony blask Monstrancji z 1912 roku i Relikwiarza św. Mikołaja