NIEDZIELA PALMOWA

Nabożeństwo Niedzieli Palmowej w dniu 2 kwietnia 2023 roku, w osiemnastą rocznicę śmierci Świętego Jana Pawła II – papieża Polaka, rozpoczęło się przed żegocińskim kościołem parafialnym. Była pochmurna, chłodna pogoda. Przed wejściem do kościoła zgromadzili się licznie parafianie z palmami. Większość przyniosła piękne palmy, w większości wykonane samodzielnie, niektóre zostały zakupione,  tydzień wcześniej podczas akcji Szkolnego Koła Caritas w Bytomsku lub w Szkole Podstawowej im, Świętej Kingi w Żegocinie w czasie akcji świetlicy szkolnej. Te najwyższe, zostały przyniesione do kościoła wcześniej i tam też pozostały podczas całej niedzieli ( palma Domowego Kręgu Rodzin, palma DSM). Najwyższa palma licząca 24 m została postawiona przy jednej z lip na placu przykościelnym. Nabożeństwo poprowadził ks. Piotr  Klóska. Przed kościołem miało miejsce odczytanie pierwszego fragmentu Ewangelii oraz poświęcenie palm oraz procesja. Następnie wierni udali się do środka kościoła, w którym wkrótce rozpoczęła się msza święta, odprawiana przez ks. Piotra Kłóskę i ks. Jana Wąchałę. Tradycyjnie już podczas tej mszy świętej odśpiewano opis Męki Pańskiej z Ewangelii Św. Mateusza. W podziale na role zaśpiewali: Krzysztof Łukasik, Wojciech Błoniarz i Jerzy Mirowski ( śpiewający Pasję od 35 lat). W końcowej części mszy świętej Ks. proboszcz Bogusław Pasierb odczytał ogłoszenia parafialne i poinformował zebranych o planie nabożeństw w okresie Wielkiego Tygodnia. Po zakończeniu sumy w kościele odbył się tradycyjny konkurs palm.  Komisja. W tym roku wyłącznie w męskim składzie, po oglądnięciu palm i konsultacji zdecydowała przyznać nagrody w dwóch kategoriach: najwyższa palma – powyżej 15 m oraz najpiękniejsza palma. Podobnie jak w roku poprzednim laureatów i nagród było bardzo dużo. W kategorii najwyższa palma powyżej 15 m wygrała i zdobyła I miejsce palma Rodziny Barczyków z Konic ( 24 m). W kategorii najpiękniejszych palm kolejność jest następująca: II miejsce palma Kręgu Rodzin ( 9,6 m), III miejsce palma DSM ( 5,6 m), IV miejsce: palma Rodziny Stachów ( 5,5 m) oraz palma Rodziny Mirowskich ( 5,5 m), V miejsce palma Rodziny Paruchów ( 5,0 m). Wszystkie pozostałe palmy otrzymały miejsce VI. Sponsorami nagród byli:  Proboszcz Parafii Żegocina – ks. Bogusław  Pasierb, Wójt Gminy Żegocina – P. Wojciech Wrona, Przewodniczący Rady Gminy Żegocina – P. Grzegorz Gołąb, Członek Zarządu Powiatu Bocheńskiego  – P. Jerzy Błoniarz. Sponsorom dziękujemy. Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim, którzy w tym roku wykonali i przynieśli do poświęcenia przepiękne palmy!!!