TRIDUUM PASCHALNE

Triduum Paschalne to nazwa uroczystości obchodzonych w Kościele katolickim pod koniec tak zwanego Wielkiego Tygodnia. Poprzedzają one Niedzielę Wielkanocną. Określenie to wywodzi się z języka łacińskiego, gdzie „triduum” znaczy tyle co „trzy dni”, a zatem chodzi tu o: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Przymiotnik „Paschalny” wskazuje z kolei na związek owych uroczystości z hebrajskim świętem Paschy, podczas którego, jak podają Ewangelie, rozegrały się najważniejsze wydarzenia związane z ofiarą Jezusa Chrystusa: Ostatnia Wieczerza, męka oraz śmierć na krzyżu. Do Triduum Paschalnego zalicza się również Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego.

WIELKI CZWARTEK

Wielki Czwartek to wspomnienie ustanowienia Sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Jest to więc święto wszystkich kapłanów. To dzień, w którym bardziej niż każdego innego dnia w roku mamy okazję uświadomić sobie, jak wiele kapłanom zawdzięczamy.
Przedstawiciele parafii złożyły kapłanom ks. Proboszczowi Bogusławowi Pasierbowi, ks. Leszkowi Dudziakowi, ks. Robertowi Osakowi, ks. Piotrowi Klósce, ks. Janowi Wąchała,  ks. Januszowi Sądlowi,  życzenia i wręczyli kwiaty oraz baranka wielkanocnego.  „Drodzy  Kapłani! Z okazji Waszego Święta my Parafianie życzymy Bożej radości, niech prowadzi Was w każdym dniu posługi. Życzymy wielu serc ludzkich pełnych życzliwości, gotowych przyjść z pomocą w głoszeniu Dobrej Nowiny. Niech dobry Bóg obdarza Was nieustannie łaską i pokojem. Niechaj nie brakuje Wam entuzjazmu i siły potrzebnej do codziennej pracy. A Jezus Chrystus niech będzie dla Was zawsze źródłem niewyczerpanych darów, abyście całym życiem świadczyli o swej przynależności do Boga. Niechaj wspiera Was  Maryja – Matka Kapłanów i nasz patron Święty  Mikołaj. Zapewniamy o naszej pamięci i modlitwie. Szczęść Boże! Rozpoczęła się tradycyjna liturgia Wielkiego Czwartku. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” zamilkły dzwony i organy. Piękne kazanie wygłosił ks. Robert Osak o Eucharystii i kapłaństwie. W nabożeństwie uczestniczyło mnóstwo parafian i gości. Pod koniec ks. Proboszcz podziękował księżom za miłą współpracę oraz parafianom za życzliwość i życzenia,  po czym Najświętszy Sakrament został przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej Ciemnicą, gdzie rozpoczęła się cicha adoracja, która trwała do godziny 21.00.