ŚWIĘTO  STRAŻAKÓW

legoroczne obchody Dnia Strażaka przybrały niezwykle uroczysty charakter, a wszystko za sprawą połączenia uroczystości z jubileuszem 135-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Żegocinie. Obchody rozpoczęły się o godzinie 16:00 w naszym kościele parafialnym, Mszą Świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem Proboszcza ks. Bogusława Pasierba. Homilię wygłosił ks. kapelan Stanisław Szczygieł, nawiązując do życiorysu św. Floriana – patrona strażaków. Dzień Strażaka jest obchodzony 4 maja. Patronem strażaków jest rzymski legionista św. Florian, który został zamęczony za wiarę i utopiony w rzece Anizie w górnej Austrii 4 maja 304 roku. Jeglo relikwie przywiózł do Polski (do Krakowa) w 1184 roku biskup Modeny na prośbę biskupa krakowskiego Gedki. Kult świętego rozwinął się w Polsce po roku 1528, gdy spłonęła dzielnica Krakowa – Kleparz, a z pożogi ocalał jedynie kościół św. Floriana.