730 LAT PARAFII

Przy drodze nr 965 Bochnia – Limanowa, wznosi się żegociński kościół parafialny. Choć obecny kościół nie należy do najstarszych świątyń w regionie, historia Parafii w Żegocinie sięga zamierzchłych czasów. Dokument fundacyjny z 1293 roku, mówi, że pierwszy kościół w Żegocinie ufundował i uposażył Zbigniew Żegota herbu Topór, dziedzic wsi. Parafia istniała już  w XIII wieku, ponieważ jako parafia w Żegocinie płaciła świętopietrze w roku 1335. Na starą metrykę kościoła w Żegocinie wskazuje również wezwanie:  św. Mikołaja biskupa, które zostało rozpowszechnione głównie przez kupców włoskich. Kościół wybudowano w 1895 roku pod kierunkiem inżyniera Ludwika Kurkiewicza i majstra murarskiego Tarczyńskiego z Bochni. Kościół poświęcił i pierwszą Mszę św. odprawił w nim, w 1896 r. proboszcz ks. Janczy Jakub, a konsekrował ją ks. biskup dr Leon Wałęga 16.VI 1906 roku.  Latem 1993 r. w kościele uroczyście obchodzono 700 – lecie istnienia żegocińskiej parafii, a w 2006 świętowano 100 – lecie konsekracji tego kościoła.

W bieżącym roku parafia obchodzi 730 lecie istnienia. Parafianie i goście szczególnie będą dziękować za 730 lat w czasie odpustu parafialnego 6 grudnia oraz 10 grudnia. Zapraszamy!