21 LETNIA PAMIĘĆ O KSIĘDZU  ANTONIM PORĘBIE

J21 lat trwa pamięć o zmarłym w 23 stycznia 2003 roku wieloletnim proboszczu Parafii w Żegocinie – ks. Antonim Porębie, nadal zachowują ją wdzięczni parafianie, którzy co roku wyjeżdżają do rodzinnej miejscowości zmarłego kapłana, aby modlić się przy Jego grobie i zamówić w tamtejszej parafii msze święte w Jego intencji. Msze święte za ks. Antoniego odprawione są także w żegocińskim kościele parafialnym.
   W sobotę 27 stycznia 2024 roku,  przedpołudniem autobusem  udało się do Ptaszkowej ponad 30 osób. W tym: Ks. Bogusław Pasierb – proboszcz żegocińskiej parafii (organizator wyjazdu), Ks. Stanisław Szczygieł( wieloletni proboszcz parafii Łąkta Górna- obecnie emeryt)  Pan Wojciech Wrona– Wójt Gminy Żegocina, Pan Jerzy Błoniarz – członek zarządu Powiatu Bocheńskiego.   Po złożeniu kwiatów, zapaleniu zniczy oraz modlitwie przed grobem  ks. prałata Antoniego Poręby uczestnicy wyjazdu udali się  do majestatycznego, nowego kościoła, położonego w oddaleniu około 1 km od cmentarza.   To właśnie w nowym kościele, do którego udali się parafianie z Żegociny, odprawiona została o godzinie 10.00 Msza święta w intencji ks. Antoniego Poręby, który w okresie ponad dwudziestoletniego proboszczowania zrobił wiele dobrego dla parafii i społeczności gminy, o czym wspominał  ks. Bogusław Pasierb,   była również rodzina ks. Poręby – Pani  Maria  Bocheńska ze swoją mamą Zofią Poręba. Ks. Proboszcz Ptaszkowej Ks. Józef Kmak  osobiście podziękował parafianom Żegociny za długoletnią pamięć o swoim proboszczu i wręczył ks. Bogusławowi pamiątkowy obraz Matki Bożej. Po mszy świętej uczestnicy wyjazdu wspominali  za co kochali ks. Antoniego, dlaczego o nim pamiętają i dlaczego od 21 lat  kilka  razy do roku przyjeżdżają samochodami prywatnymi do jego grobu, by modlić się – jak nas o to prosił.
   Po rozmowie  z rodziną Porębów i po zrobieniu pamiątkowej fotografii udali się w drogę powrotną do Żegociny.

,