VI NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

24 Marzec 2024

Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej

1. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary przeznaczone na utrzymanie Seminarium Duchownego w Tarnowie..
  2. Dzisiaj o godz. 11.oo Msza św. z procesją z palmami. Po Mszy św. konkurs palm.
  3. Dzisiaj o godz. 14.3o Droga Krzyżowa- prowadzi Domowy Kościół, o 15.oo Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, następnie Msza św.
  4. Zakończyły się rekolekcje dla dzieci ze szkół podstawowych i młodzieży ze szkół średnich. Serdecznie dziękujemy dyrekcjom szkół, nauczycielom, księżom i rodzicom za życzliwą pomoc w ich przeprowadzeniu.
  5. Trwają rekolekcje wielkopostne, które prowadzi Ks. Józef Głowa, którego serdecznie witamy w naszej wspólnocie parafialnej. Niech ten święty czas ćwiczeń duchowych będzie dla nas okazją do odnowienia naszej relacji z Panem Bogiem, oraz przemiany naszego życia. Jeszcze raz wszystkich serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w naukach rekolekcyjnych i nabożeństwach. Program Rekolekcji jest w gablotach oraz na stronie internetowej parafii. W środę na zakończenie rekolekcji będzie zbierana składka na Mszach św., która jest wyrazem podziękowania za trud głoszonego Słowa Bożego, a także przeznaczona na organizację rekolekcji.
  6. W Wielki Wtorek spowiedź wielkopostna, od 9.oo – 10.3o oraz od 14.3o – 18.oo – / z przerwą 16.oo -16.3o.
  7. W środę od 10.oo odwiedzimy chorych.
  8. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom piątkowej drogi krzyżowej za liczną obecność i modlitwę. Bardzo dziękujemy druhom strażakom za pomoc w organizacji ruchu.
  9. Tradycyjnie prosimy o przygotowanie Ciemnicy i Grobu Pańskiego.
  10. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe, wszelkie odtwarzacze i inne media. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne poprzez czynny udział w bogatej liturgii.
  11. Druhów OSP prosimy o tradycyjne czuwanie przy Grobie Pańskim w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę. Również orkiestrę prosimy o udział w liturgii Wigilii Paschalnej.
  12. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. W naszym kościele ta wieczorna Msza Święta będzie o godz. 18.oo Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Adoracja trwa do 21.oo.
  13. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowicie wstrzymujemy się od potraw mięsnych i spożywamy tylko trzy posiłki w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych dobrze rozciągnąć też na Wielką Sobotę. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. O godz. 15.oo Koronka do miłosierdzia Bożego oraz Droga Krzyżowa. Liturgię wielkopiątkową rozpoczniemy o godz. 18.oo. Pół godziny przed rozpoczęciem Droga Krzyżowa o 17.3o. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Adoracja do godz. 24.oo. Na Wielki Piątek prosimy przystroić krzyże przydrożne. Ofiary złożone z okazji adoracji krzyża są przeznaczone na odnowienie sanktuariów w Ziemi Świętej.
  14. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. W Wielką Sobotę o godz. 9.oo poświęcenie pokarmów w Bełdnie, Bytomsku i w Rozdzielu. W kościele parafialnym poświęcenie pokarmów od 10.oo co pół godziny do 12.oo.
  15. Obrzędy Wigilii Paschalnej rozpoczną się o godz.19.oo. Proszę o przyniesienie do kościoła paschalików lub świec, które zapalimy po poświęceniu ognia oraz podczas odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Później uroczysta Msza św. z procesją rezurekcyjną. Weźmy w tej liturgii liczny udział.
  16. NIEDZIELA WIELKANOCNA – wspominamy zmartwychwstanie Pana Jezusa.
  17. W Dzień Zmartwychwstania Pańskiego powinniśmy wszyscy odwiedzić cmentarz parafialny i pomodlić się nad grobami zmarłych.. Bardzo prosimy uporządkować groby swoich bliskich zmarłych. Zadbajmy o groby zmarłych księży.
  18. Bóg zapłać za przygotowanie Kościoła i jego otoczenia na dzisiejszą niedzielę, za złożoną ofiarę, a o przejęcie troski o kościół w najbliższym tygodniu prosimy dziesiątkę P. Józefa Pączka.
  19. Wszystkim solenizantom nadchodzącego tygodnia życzymy zdrowia, Bożego błogosławieństwa oraz zapraszamy na Mszę św. i do Komunii św. w dniu wspomnienia swojego patrona.
  20. Dziękujemy wszystkim, którzy czują się odpowiedzialni za parafię i nasz Kościół. Dobroczyńców polecamy Bożej Opatrzności i opiece św. Mikołaja, szczególnie we wtorek na Nowennie. Dziękujemy 2 rodzinom z Żegociny i 1 z Rozdziela za ofiarę złożoną na potrzeby parafii. Dziękujemy również za ofiary wpłacane na konto parafialne.
  21. Zachęcamy do zakupu paschalików (10 zł.).
  22. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.
  23. Z Mszy św. pogrzebowych odprawionych będzie: 1 gregorianka za śp. Kazimierę Waligóra.
  24. W tym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do wieczności śp. Stanisław Korbut, l. 84. Polećmy jego nieśmiertelną duszę Bożemu miłosierdziu…
  25. Wszystkim Parafianom życzymy spokojnej niedzieli i błogosławionego tygodnia.