I PROCESJA FATIMSKA

„13 maja 1917 roku, Fatima w Portugalii. Trójka pastuszków: Łucja, Franciszek i Hiacynta zajmuje się wypasaniem owiec na łące w pobliżu miasta. Nagle widzą błysk światła, a następnie Piękną Panią w bieli, otoczoną jasnym blaskiem. Tak wyglądało pierwsze objawienie Matki Bożej w Fatimie”.

13 maja 2024 roku, w Święto Matki Bożej Fatimskiej (w poniedziałek) popołudniowa msza święta odprawiona została o godzinie 18.00. celebrowali ją: ks. Proboszcz Bogusław Pasierb, ks. Piotr Klóska, ks. Robert Osak, ks.  Józef Cempura i ks. Jan Wąchała. Po mszy świętej w kościele parafialnym i po rozpoczęciu modlitwy różańcowej, z kościoła wyruszyła uroczysta procesja, którą otwierali ministranci niosący krzyż, za nim szli lektorzy, Dziewczęca Służba Maryjna, licznie przybyli parafianie. Figurkę Matki Boskiej Fatimskiej przywiezioną z Fatimy i ofiarowaną parafii przez ks. Bronisława Rośka nieśli strażacy oraz matki i ojcowie. Różaniec odmawiali bracia z Róży Różańcowej św. Franciszka zelatora Antoniego Tyndla z Bytomska. Procesję prowadził ks. Piotr Klóska.  Nad bezpieczeństwem czuwali strażacy z OSP w Żegocinie. Kolejna procesja fatimska w Żegocinie odbędzie się w czerwcu i tak będzie co miesiąc, aż do października włącznie.

Nabożeństwo Fatimskie i towarzysząca mu procesja jest odpowiedzią na dwa wezwania Maryi do modlitwy różańcowej i do czynienia pokuty za grzeszników.