ODPUST W ROZDZIELU

W niedzielę 23 lipca 2023 r. w kościele w Rozdzielu odbył się uroczysty odpust z okazji Świętego Jakuba. Zgromadził on wielu mieszkańców Rozdziela, parafian i strażaków. Mszy świętej  przewodniczył ks. rodak prałat Zbigniew Kępa w koncelebrze uczestniczyli: Ks. Proboszcz Bogusław Pasierb, o. Tomasz Krawczyk rodak pracujący w Austrii, zaproszony zakonnik oraz ks. Stanisław Szczygieł emerytowany proboszcz z Łąkty Górnej.   We Mszy świętej uczestniczyli też wyjątkowi goście – Zagórzański Zespół Folklorystyczny Dolina Mszanki z Mszany Górnej. Ks. Proboszcz Bogusław Pasierb podziękował mieszkańcom Rozdziela i pracownikom kościoła za dbanie o ten piękny, drewniany kościół oraz strażakom za uświetnienie uroczystości.  Uroczystości odpustowe zakończyła tradycyjna procesja wokół kościoła. Po Mszy św. nastąpiło poświęcenie samochodów w związku z przypadającym również w tym dniu wspomnieniem św. Krzysztofa – patrona kierowców.  Przypominamy, że kościół św. Jakuba stoi w Rozdzielu dokładnie od 37 lat, ale jest o wiele starszy, pochodzi z końca XV wieku. Przeniesiono go tu z Królówki.  Prowadzi tędy Beskidzka Droga św. Jakuba. W tej świątyni chrzczony był m.in. znany romantyczny poeta Kazimierz Brodziński.